NOVOSTI

Prije 75 godina Chrysler je predstavio novi sustav disk-kočnica: Evo kako je funkcionirao

Prije više od sedam desetljeća, točnije davne 1949. godine, Chryslerova mega korporacija šokirala je svijet svojim novim sustavom disk kočnica. On nije bio nimalo nalik onome što poznajmo danas.

Na crnoj-bijeloj fotki možete vidjeti Chryslerovog inženjera W. R. Rodgera s tarnim elementom iz nove postavke disk kočnice koju je američki proizvođač predstavio 1949. Međutim, sustav nije osmislio Chrysler već Homer T. Lambert za Automotive Specialties Manufacturing Company iz Michigana. Ova tvrtka, u automobilskom svijetu poznata kao Ausco, isporučivala je kočnice Chrysleru. I tako je neobični sustav postao poznat kao Chrysler-Ausco Lambert.

Chrysler-Ausco Lambert sustav kočnica

Baš kao što možete vidjeti na fotkama, Ausco Lambert nije nimalo sličan disk kočnicama s čeljustima razvijenim za avione 1940-ih, koje je naposljetku usvojila cijela auto-industrija. U suštini, dizajn Lamberta koristi poznati raspored diska, spojke i potisne ploče, nešto što se danas koristi za konvencionalni manualac. Ali postoje neke važne razlike.

Raspored kugle i rampe između diskova omogućio je samopokretanje i samootpuštanje, a također je inženjerima dao moćan alat za podešavanje sile i osjetljivosti kočionog sustava. Prodajne prednosti također uključuju nedostatak potrebe za prilagodbom, veću površinu, bolju raspodjelu topline i smanjeno trošenje.

Chrysler-Ausco Lambert sustav kočnica

Lambert je dobio brojne patente za svoj kočioni sustav, koje je nazvao “Dvostruki disk”. Ove kočnice s više diskova, zabrtvljene i hlađene tekućinom, dizajnirane su za ekstremna okruženja koja brzo uništavaju konvencionalne kočnice, poput rudarenja i iskapanja.

1949. Chrylser Crown Imperial

Sustav je po prvi put predstavljen na Chryslerovom Crown Imperialu 1949., gdje je bio standardna oprema sve do 1954. Na drugim Chryslerovim autima bio je skupa opcija od 400 dolara. Chrysler se vratio na standardne 12-inčne doboši 1955. i nije ponovno nudio disk kočnice sve do 1966.